Domena łatwa do podyktowania

Funkcja domeny internetowej

Pamiętaj, że domena powinna być dopasowana do funkcji i zadań, jakie przed nią stawiasz. Jeśli będzie to domena "wyszukiwarkowa" (zdecydowana większość wejść przez Google), wtedy dyktowanie domeny schodzi na plan dalszy (nie mówię, że w ogóle nie jest wtedy ważne - po prostu nie jest priorytetem). Nie zmienia to faktu, że w większości przypadków łatwość dyktowania domeny ma niebagatelne znaczenie. Łatwość i jednoznaczność jej brzmienia. O co chodzi?

Domena łatwa do podyktowania to domena:

 1. Krótka
  Nie zawsze tak jest. Bo np. www.dbpb.pl trudniej podyktować niż www.supersamochody.pl. Chodzi jednak o generalną zasadę: im krótsza domena (mniej dyktowania), tym lepiej. I mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy dyktowaniu, a może raczej przy zrozumieniu przez słuchającego.
 2. Z sensem
  Jak widzisz, opracowywanie dobrej domeny to w większości przypadków sztuka kompromisu. Nie da się stworzyć domeny, która będzie doskonała pod każdym względem. Po prostu się nie da. W tym przypadku jest podobnie. Jeśli domena ma być z sensem dla łatwego jej podyktowania (np. www.taniepranie.pl), to najczęściej nie będzie to domena dobra dla brandingu, budowania marki - tutaj najlepiej sprawdzą się nazwy abstrakcyjne, nowe słowa, zlepki wyrazów itp.
 3. Bez polskich liter
  Mam na myśli domeny, które zawierają słowa pisane normalnie (poprawnie) z polskimi znakami, np. www.rozdzka.pl (żeby nie było nieporozumień: chodzi o słowo "różdżka"). W takim przypadku najczęściej trzeba tłumaczyć niejako sens, budowę domeny: "słuchaj, wejdź na wuwuwu rozdzka peel, tylko to jest po prostu różdżka, ale bez polskich znaków, czyli rozdzka, tak, tak, ry o zy dzy ky a" - wcale nie robię sobie tutaj jaj.
  Co innego z domenami z polskimi znakami (tzw. IDNy), czyli np. www.różdżka.pl. Jestem jednak przeciwnikiem takich domen - moim zdaniem, nie przyjmą się w naszym kraju. Niektórzy się dziwią, że mam domenę krzyworaczka.pl, a nie zarejestrowałem krzyworączka.pl. Dlaczego? Bo ta domena (bez "ą") ma minimalny ruch i w przyszłości niewiele się to zmieni. Domena z "ą" będzie miała sporadyczne wejścia w... roku. Jaki jest więc sens wykupywania w moim przypadku domeny IDN? (a domenę mam, póki co, tylko do adresu mailowego (pawel@krzyworaczka.pl).
 4. Jednoznaczne brzmiąca
  O co chodzi? Spójrz na 2 domeny: www.cep.pl i www.ceb.pl. Wiesz już, o czym mówię? Litery "p" i "b" podobnie brzmią, zatem jeden usłyszy "cep", a kto inny "ceb". Oczywiście możesz powtórzyć, przeliterować domenę. Nie zmienia to faktu, że taka niejednoznaczość będzie utrudniała Ci życie i będziesz ją przeklinać.
 5. Bez cyfr
  Cyfry w domenach to generalnie zły pomysł. Dodatkowo utrudniają także dyktowanie. Dlaczego? Bo jeśli powiesz komuś: "Wejdź na wuwuwu trzy razy tak peel", to skąd ten ktoś ma wiedzieć, że mówisz o domenie www.3xtak.pl, www.3razytak.pl, a może www.trzyrazytak.pl? (swoją drogą, domeny do wzięcia)

Testowanie domen

Można by długo pisać o dyktowaniu domen, ale nie rozwadniajmy tematu. Podstawowe zasady już znasz. Nic jednak nie zastąpi testu. Po prostu podyktuj domenę kilkunastu osobom: "face to face" i przez telefon. Usłyszysz ich reakcje i już będziesz wiedzieć, czy tę domenę łatwo podyktować.
Dobrym pomysłem jest zróżnicowanie osób, na których testujesz domenę. Niech to będą nie tylko osoby młode, z doskonałym słuchem. Jeśli Twój tata, tak jak mój, ma słabszy nieco słuch, test na nim będzie miał podwójną wartość: dowiesz się, czy w trudnych warunkach (słabe łącze telefoniczne, szumy, rozmowa w samochodzie, na wolnym powietrzu, przez trzeszczący komunikator internetowy, z dzieckiem płaczącym obok... - ale się rozpędziłem, hehe - domena jest szybko i jednoznacznie kojarzona i rozumiana.

Zapisz się na Darmowy Poradnik: Wolne Domeny Internetowe

poradnik o wolnych domenach internetowych